Ibn Teymiyye: Taşlarla tesbih güzel bir iştir!!


İBNİ TEYMİYYE:”ZİKRİN MEYVE TANELERİ,KÜÇÜK TAŞLAR VE BENZERİ ŞEYLERLE SAYILMASİ GÜZEL BİR İŞTİR”…!

 

Sevgili kardeşlerimiz,Gördüğünüz resim Vehhabilerin büyük şeyhlerinden İbni Teymiyyenin “Mecmua El Fetava” isimli kitabinin 22-ci ciltinin 506-ci sayfasidir.Vehhabilerin Şeyhlerinden Ahmed İbn Teymiyye (661-728 h/1263-1328 m) küçük taşlar, meyve çekirdekleri ve tespihle zikr etmek, daha doğrusu edilen zikri bu şeyler vasitasiyla saymak hakkinda diyor ki:

وعدُّ التسبيح بالأصابع سنّة كما قال النبي صلى الله عليه وسلم للنساء : { سَبِّحْنَ وَاعْقِدْنَ بِالْأَصَابِعِ فَإِنَّهُنَّ مَسْئُولَاتٌ مُسْتَنْطَقَاتٌ } . وأما عدُّه بالنَوَى والحَصَى ونحو ذلك فحسنٌ وكان من الصحابة رضي الله عنهم من يفعَل ذلك وقد رأى النبي صلى الله عليه وسلم أمَّ المؤمنين تسبِّح بالحصى وأقرَّها على ذلك وروي أن أبا هريرة كان يسبِّح به .
وأما التسبيح بما يُجعَل في نِظامٍ من الخَرَز ونحوه فمن الناس من كرِهه ومنهم من لم يكرَهه وإذا أحسِنتْ فيه النيّة فهو حسنٌ غيرُ مكروه وأما اتخاذه من غير حاجة أو إظهاره للناس مثل تعليقه في العُنُق أو جعْله كالسُّوار في اليد أو نحو ذلك فهذا إما رياء للناس أو مَظِنّة المراءاة ومشابهة المرائين من غير حاجة : الأول محرَّم والثاني أقلُّ أحواله الكراهة فإن مراءاةَ الناس في العبادات المختصّة كالصلاة والصيام والذكر وقراءة القرآن من أعظم الذنوب

“Zikrin Parmaklarla sayılması Sünnetdir. Nasilki, Nebi – sallallahu aleyhi ve sellem– kadinlara demişdi: “Zikr edin ve parmaklarla sayın. Şüphesiz ki, onlar (Kiyametde) Hesaba çekilecek ve konuşucaklardir.”
Zikrin küçük taşlar ve meyve taneleri ve benzeri şeylerle sayılmasına gelince bu güzel iştir! Sahabiden– Allah onlardan razı olsun – böyle edenler vardı. Nebi – sallallahu aleyhi ve sellem– müminlerin annesini küçük taşlarla zikr ederken gördü ve buna itiraz etmedi. Ebu Hureyrenin de bunlarla zikr etdiyi rivayet edilmişdir.
Boncuklar ve benzerlerinin uygun düzülmüş şekliyle(tespihle) zikre gelince insanlardan bunu kerih görenler (hoş karşılamayanlar) ve kerih görmeyenler vardır.
Niyet iyi oldukda bu amel(tespihle zikr) mekruh olmayan güzel bir ameldir!
Fakat, buna ihtiyac olmadan tespih elde etmek, boyundan asmak ve ya bilerzik gibi kola takmak süetiyle onu insanlara göstermek ve benzeri amellere gelince bu ya insanlar için riyadır/gösterişdir, ya da hakkında riyakarlık şüphesinin doğmasına sebeb ve ihtiyac olmadan riyakarlara benzemekdirki bunun birincisi haram, ikincisi ise en iyi halde kerahetdir.
İnsanların Namaz, Oruc, Zikr, Kuran okumak gibi özel ibadetlerde riyakarlığı günahların en büyüklerindendir…”

Kaynak: Ahmed İbn Teymiyye: Mecmu Fetava: 22/506
Medine: 1425/2004

Izahat:İlk olarak İbn Teymiyyenin sözlerini nakl etmemin sebebi onun vehhabi firkasinin sözde onun yolunda olduklarını söylemeleri ve ondan daha deyerli İmamların mezhebine bağlananları kinadiklari halde bir çok halde ona taasubkeşlikle bağlanmalarıdır.
İbn Teymiyyenin sözlerinden anlaşılan zikrin parmak uclarıyla sayılmasının sünnet olduğu, diger şeylerle – taş, çekirdek ve tespih gibi – sayılmasının ise şeren caiz ve güzel olduğudur.
Çekirdeklere zikr saymağı kabul edib, bunu tespihle etmeyi kabul etmeyen kimseyi anlamak zordur. Ayni tanelerin uygun nizamla ipe dizilmesinin hükme tesir edecek türden bir deyişiklikdirmi?
Resulullahın kendisinin bu ameli etmediyini ireli sürerek edilen itiraza gelince… Sahabilerin bu ameli Rəsulullahın – sallallahu aleyhi ve sellem– ikrarından sonra kati delil şeklini almışdır. Çünki, Usul ilminden malumdur ki, Onun bir meseleye etiraz etmemesi o işin caizliyini gösterir ve bu növ sünnet takriri sünnet adlanır.
Bu işde riyakarlığa gelince riya ayrılıkda da günah olub, tespihin asli hükmüyle bir alakasi yokdur. Ancak konuyla alakali açıklanmasına ihtiyac olan noktalarin sorulmasa bile açıklanması ilim ehlinin üslubundandır.
İbn Teymiyyenin : “Birincisi haram, ikincisiyse en iyi halde kerahetdir…” sözünde birinciden kasıt riyakarlık, ikinciden kasıt riyakarlara benzemek ve böyle taasurat uyatmakdir.
Allah en doğrusunu bilen ve dilediyine onu öğretendir!

Categories: Taşlarla tesbih | Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazı dolaşımı

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: